Jede, jede mašinka aneb
DĚTSKÁ POUŤ V PEČKÁCH 2009

   A je za námi další ročník tradiční akce s obrovskou účastí návštěvníků pouti, výstavy železničních modelů a v neposlední řadě i značným počtem cestujících nostalgickými vlaky v okolí Peček, které pro Vás vypravilo občanské sdružení Posázavský Pacifik.

   Lahůdka na úvod: T435.0108 rozjíždí nad poměry velmi dlouhý osobní vlak ze Zásmuk do Bečvár...

   Ale pojďme se vrátit na začátek  - i když tento snímek, jak mnozí znalci železničních tratí již zajisté poznali, nepatří přímo k pečecké akci, byla s ní jízda Hurvínka M131.1441 úzce spjata. Ano, snímek je od předvěsti stanice Jílové u Prahy...

   ...a následující z mostu na Žampachu. Byly pořízeny při soukromé jízdě z Prahy Krče do Kamenného Přívozu. Následující den, tedy v sobotu, Hurvínek zajišťoval kyvadlovou dopravu ze III. nástupiště stanice Pečky na výstavu modelů a kolejišť v klubovně pečeckých modelářů.

   První ranní vlak, tedy z vlaků zvláštních, vezla stoosmička z Kolína do Kouřimi. Tento vlak byl určen především návštěvníkům "Country vegetu" ve skansenu v Kouřimi. Cestou v hytláku hrála stylová kapela a ještě před odjezdem byl naražen první sud.
   Na snímku ze série fotek laskavě poskytnutých p.Stanislavem Návojem vlak 18350 zastavil na zastávce Chotutice.

   V Bošicích je připraven k odjezdu vlak se stočtrnáctkou v čele...

   ... na jehož konci je po odjezdu patrna také silueta postrkové červené stoosmy.

   Tak takový vlak je v zapomenuté úvraťové stanici Zásmuky, kam už pravidelné vlaky nejezdí, vidět opravdu jen jednou do roka v rámci akce Jede, jede mašinka!

   Osobní vlak složený z dobových "rybáků a osmidveřáků" s Hektory na obou koncích soupravy se po skřípotu oblouků a kličkování úvratěmi tratě Kouřim - Bošice - Zásmuky - Bečváry právě zastavil v cíli cesty.

Ostré a nízké večerné slunce, sen všech fotografů...

   Podvečerní náladovka s Hektorem T435.0108 ve stanici Bošice. Hektor právě přijel v závěsu večerního vlaku od Zásmuk...

   ...v jehož čele čeká druhý Hektor T435.0114 na průjezd pravidelného spoje ČD z Kouřimi do Peček, po jehož odjezdu se souprava přestaví, aby mohla "na odhlášku" pokračovat do Plaňan a Peček.

  Také večerní vlak byl dvouhlavý z důvodu několika úvratí na jeho trase.

Slunečný červen a zralé třešně, kterým se snad stoosmička chce podobat?

Někoho možná pohladí trochu víc tohle zátiší.

   Závěs osobního vlaku vedeného strojem T435.0114 tvoří hektor T435.0108. Zastávka Toušice...

   Při bližším prohlédnutí této fotky si zajisté povšimnete drobného, ale pro Posázavský Pacifik velmi symbolického detailu...
Ano, je to tak. Silueta na obzoru je skutečně Bezděz !!

   Od doby provozu zdejších tratí dle předpisu D3 je tento obrázek z Bošic typický pro všechny vlaky od  Zásmuk do Peček. Situace jak stvořená pro železniční modeláře: vlak od Zásmuk zastaví na první dopravní koleji, obsluha si vezme klíče z ústředního zámku v bývalé dopravní kanceláři, vlak popojede k výhybce, po jejím přehození za ní, pak couvne na druhou dopravní kolej, četa vrátí  klíče do "dopravy" a teprve poté vlak pokračuje směr Plaňany a Pečky.

   Odjezd vlaku z Bošic do Plaňan.

   Ostré podvečerní sluneční paprsky pronikají do vlaku, jako by se loučili s nádherně vydařeným dnem...

  ...a mnohým cestujícím je to možná tak trochu jedno. No není to nádherná atmosféra? Unavení modeláři, kteří po celý den honili svoje lokomotivy mnoho a mnoho kilometrů modelovým světem se teď rádi nechají svézt a napojit ve skutečném vlaku.

   Jeden z mála požadavků u pultu, při kterém není v provozu pivní výčep - "brambůrky, colu a lízátko."

"Takovým vagónem jsem ještě v životě nejela!"

"Strejdó, vyfoť mě taky!"

Obsluha bufetu sotva stíhá plnit požadavky cestujících, chlazení jede na plný výkon, aby pěnivý mok měl tu správnou teplotu!

Obsluha vlaku ještě nemá po šichtě a tak značky nápojů vypadají poněkud divně...

   Dva Hektoři Posázavského Pacifiku T435.0108 a 0114 odvedli 13.6.2009 další náročnou šichtu v osobní dopravě a vyčkávají v Pečkách na cestu "domů". Tedy né až tak doslova, stoosmička bude chvilku odpočívat na vlečce ZZN se soupravou zlíchovských "rybáků", aby hned v úterý vezla další z objednaných soukromých jízd a stočtrnáctku čeká jízda do Prahy na ONJ, vrátit soupravu "osmidveřáků", které byly zapůjčeny od ČD.

   Děkujeme tímto všem zúčastněným a pořadatelům pečecké akce, jakožto i všem zaměstnancům ČD, kteří se na zdárném průběhu akce podíleli. Díky patří také všem, kteří akci podpořili svou účastí na pouti i svezením se v historických vlacích po pečeckých lokálkách.

  Za týden se tito dva Hektoři opět sejdou, aby odvezly zahajovací vlak Sp "Bezděz" z Prahy do Doks, který bude jezdit od 20.6. každou sobotu až do konce letních prázdnin, ale pouze při zahajovací jízdě bude na háku druhého z nich přivěšena impozantní souprava "zelených pater" Bpjo. Tak pojeďte s námi!

Zpět na nabídku fotogalerií

Do archivu jízd