Sp „Posázavský Pacifik“  -  sezóna 2012
Tradičními výletními vlaky do Posázaví

   Vážení příznivci výletních vlaků a milovníci romantiky Posázaví !
     Jak již vyplývá z názvu našeho sdružení, které již více jak deset let provozuje nostalgické a výletní vlaky, je právě Posázaví naším domovským krajem. K vybraným příležitostem a akcím v tomto regionu jsme pro Vás připravili jízdy nostalgických výletních vlaků jako připomenutí doby bohužel minulé, kdy nejpoužívanějším dopravním prostředkem rekreantů a trempů jezdících do jejich ráje byl právě vlak a nikoliv dnešní uspěchaný automobilový chaos na přeplněných silnicích. I na kolejích to ale vypadalo jinak než dnes! Vlaky do Posázaví byly řazeny z klasických vozů a v jejich čele ze sebe vydávala maximum velká lokomotiva. V současnosti všudypřítomné motorové vozy zde jezdili jen na několika málo spojích (dnes by se řeklo mimo špičku). Pojďte se tedy s námi nadýchnout zašlé slávy posázavských železnic!

  Jelikož jsme opět nezískali na provozování výletních vlaků žádné dotace a i nadále provozujeme vlaky z vlastních finančních prostředků bude podstatnou změnou pro rok 2012 úprava trasy spěšného vlaku "Posázavský Pacifik", který bude nově výchozí z Benešova u Prahy. Z hlavního města je možné k našemu vlaku pohodlně přijet osobním vlakem 2521 ČD do Čerčan, který odjíždí z Prahy hlavního nádraží v 9.20  Další změnou oproti předchozím sezónám bude zastavování vlaku v Choceradech a Samechově.

Jízdní řád spěšného vlaku "Posázavský Pacifik" v sezóně 2012:

BENEŠOV - SÁZAVA - LEDEČKO - ČESKÝ ŠTERNBERK - KÁCOV a zpět

Sp  "Posázavský Pacifik" z Prahy do Kácova  jede: 

31.III.          Zahájení turistické sezóny v Posázaví
8.VII.        Sázavská pouť (vlak jede pouze do Sázavy + vyhlídkové vlaky Sázava - Ledečko) - upravený JŘ bude včas zveřejněn
říjen      Putování Šternberskou historií  - termín bude včas zveřejněn

 

 

TAM

ZPĚT

Benešov u Prahy 10 05 16 43
Čerčany 10 20  16 30
Chocerady 10 33 16 13
Samechov 10 47 16 09
Sázava Černé Budy 11 00  15 56
Ledečko 11 08 15 39
Český Šternberk zastávka 11 25 15 28
Kácov 11 40 15 14

Přípoj ČD z Prahy: Os 2521 - Praha hl. 9.20, Říčany 9.47, Čerčany 10.13 (zastavuje na všech zastávkách)
Odjezd vlakem ČD do Prahy: Os 2542 - Čerčany 16.43, Říčany 17.08, Praha hl. 17.36 (zastavuje na všech zastávkách)

 

                         ! na objednávku je možné vypravit vlaky i v jiných termínech !

Vlaky dle Vašeho požadavku mohou zastavit i v ostatních zastávkách na trase (viz tarifní podmínky)

Ve vlaku je možná přeprava kočárků a jízdních kol. Doporučujeme bezplatnou rezervaci místa prostřednictvím e-mailu. Stačí pouze napsat kdy chcete jet, počet osob (popřípadě kol), nástupní a cílovou stanici. Následně Vám rezervaci zpětně potvrdíme.


Ve spěšném vlaku "Posázavský Pacifik" (Praha - Kácov) bude zajištěn prodej občerstvení a upomínkových předmětů.

Dovolujeme si Vás upozornit, že na vlaky PP NEPLATÍ JÍZDENKY ANI SLEVY ČD !!
Jízdenky na Sp "Posázavský Pacifik" zakoupíte přímo ve vlaku. Nepožadujte jízdenky v osobních pokladnách ČD ve stanicích!

 A naše tipy v Posázaví :

SÁZAVA (stanice Sázava Černé Budy)

   Sázava je známé město v srdci Posázaví. Na své si zde přijdou milovníci historie a architektonických památek. Zajisté nejznámější z nich je Sázavský klášter, jehož počátky sahají do roku 1009. Byl mnohokrát přestavován a upravován až do dnešní podoby zámku ve stylu novorenesančního klasicismu. Přímo v areálu zámku se nachází kostel sv.Prokopa, na levém břehu řeky pak kostel sv.Martina, kaple sv.Prokopa a další památky.
   Ze zajímavostí města stojí určitě za pozornost sklářská tradice, kterou do zdejšího kraje přinesl ve 13.století opat Reginhard, původem z Francie ale až v roce 1837 postavil první skelnou huť vyučený sklář, později proslulého jména, František Kavalier. Jeho jméno dodnes nesou velké sklárny v části Černé Budy. V Sázavě se také narodil slavný herec Jiří Voskovec, který spolu s J.Werichem založil Osvobozené divadlo.

LEDEČKO

  Nenápadná obec v údolí Sázavy a rekreační letovisko, ovšem významná železniční stanice, kde odbočuje z "horního Pacifiku" (jak se říká trati 212) trať do Kolína (014). Původně tomu bylo ovšem jinak. Nejprve byla postavena železnice z Kolína do Čerčan a až poté odbočka z Rataj (Ledečka) do Kácova, což dnes vzhledem k trasování vlaků dokládá pouze kilometrování tratí a situování vyhybky na odbočce v Ratajích, proslulé mohutným ocelovým mostem.

ČESKÝ ŠTERNBERK

   Nejznámější a největší hrad a zámek horního Posázaví. Hrad byl založen v letech 1241-42 Zdislavem z Divišova (od r.1242 ze Šternberka). V 17.století prošel rozsáhlou barokní přestavbou, ale byl i částečně znehodnocen. Po navrácení hradu do majetku Šternberků r.1841, došlo v letech 1904 až 1905 k jeho dalším úpravám. Od roku 1949 byl hrad majetkem státu a v roce 1992 byl vrácen panu Zdeňkovi Šterberkovi. V hradních místnostech bohatě štukově zdobených se mimo jiné nachází sbírky mědirytin zobrazujících události třicetileté války, veliká knihovna a mnoho místností ze zachovaným dobovým vybavením.

KÁCOV

   Cílová stanice vlaku, nedaleko malebného městečka s bohatou historií, několika památkami, ale hlavně známým regionálním pivovarem, který zaujme nejen chutným pěnivým mokem, ale i zajímavou exkurzí prozrazující některá tajemství vaření piva. Pro skupiny zájemců tuto exkurzi rádi zprostředkujeme.

NA KOLE

   Ve vlacích Posázavského Pacifiku do Kácova je samozřejmostí přeprava jízdních kol. Navíc možnost zastavení vlaku na objednávku v kterékoliv stanici se přímo nabízí k cyklistickému výletu! Kraj Posázaví je poměrně kopcovitý a trasy pro bikery vedou jak po asfaltových silničkách, tak i lesním terénem vhodným pro horská kola. Není ale problém zvolit nenáročnou trasu údolím řeky, vhodnou i třeba pro skupinky s dětmi. Jednou z takových tras může být například výlet po asfaltové silničce z Českého Šternberka přímo podél vody až do osady Poříčko a zpátky nebo s pokračováním přes kopec (obec Čeřenice a Bělokozly) do Sázavy. Samozřejmě výletů v Posázaví si můžete zvolit nepřeberné množství, stačí si vzít do ruky mapu, změřit své síly a vyrazit!

PO ŘECE LODÍ

   Pro vyznavače vodní turistiky máme také příznivé zprávy! Po předběžné domluvě Vám přepravíme vlakem Sp "Posázavský Pacifik" i Vaše plastové nebo laminátové miláčky. Obrovskou výhodou pro Vás pak bude odpadlá starost s převážením automobilů a především pohoda cestování vlakem, kdy nemusíte počítat kolik si ještě můžete dát loků piva než budete řídit!

Trasy doporučené  pro splutí při cestování vlakem Sp "Posázavský Pacifik":
Kácov - Český Šternberk - 12 km, 3 jezy, které jsou za zvýšeného stavu vody sjízdné
Český Šternberk - Ledečko - 10 km, 4 jezy, první nesjízdný!!, ostatní dle stavu vody
Ledečko - Sázava - 11 km, 3 nebo 4 jezy (podle místa ukončení v Sázavě) jezy sjízdné dle stavu vody
Obtížnost ve všech úsecích nepřesahuje stupně ZW (nenáročná mírně plynoucí)
  Dbejte na vodě zásad bezpečnosti, nesjíždějte jezy za vysokých a povodňových stavů vody, používejte záchranné vesty (pro děti bez výjimek)!

Dostupnost řeky od železničních stanic:
Kácov - 150 metrů přes louku
Český Šternberk z. - 80 metrů po silnici
Ledečko - 100 metrů přes louku
Sázava Č.Budy - 0,5 km po silnici od prvního jezu u ostrova nebo
                             300 metrů městem od lávky pod jezem u kláštera (2.jez v Sázavě)
 

  Samozřejmě si můžete zvolit jinou trasu a po předchozí domluvě Vám zastavíme v kterékoliv zastávce po trase vlaku (viz tarif), což pro vodáky, cyklisty i pěší turisty dává možnost vybrat si z úseku údolí řeky Sázavy od Kácova do Čerčan.

 

 Těšíme se na Vás v pohodové atmosféře výletního vlaku, který Vás doveze bez starostí s přestupováním až do cíle cesty. Tak pojeďte s námi do kraje trempů, vodáků a chatařů!

 

Tarif a přepravní řád naleznete zde

Do plánu všech jízd