Zahájení sezóny 2011
aneb aktuálně od Posázavského Pacifiku

|

Přísná kritéria zámecké etiky na Českém Šternberku nařizují krátký parkový střih stromů kolem železniční trati pod zámkem, stejně jako vzhled lokomotivy T435.0108 musí splnit všechna kritéria daného historického období, takže ani "symbol vlády pracujícího lidu" pod čelním reflektorem nesmí chybět!

Stejně jako název této reportáže, zní již tradičně také tematické pojmenování první jízdy zvláštních vlaků Posázavského Pacifiku do Posázaví. První víkend v dubnu členstvo našeho sdružení pilně pracovalo na více frontách, aktivit bylo opravdu mnoho. Alespoň ve stručnosti některé z nich připomeneme.

   Je sobota 2.dubna 2011 devět minut před devátou, když ostrým hvizdem píšťalky vlakvedoucí na schůdcích červenobílého zakulaceného vagónu zdvihá obočí i těch lidí na peronu Smíchovkého nádraží, kteří doposud nesledovali naleštěnou červenou lokomotivu (o které ti znalejší ví, že se jmenuje Hektor). Burácení šestiválcového motoru rozdrnčí okenní tabulky i vzdálenějších činžáků. Po chvilce již vlak, který na našich kolejích jezdil někdy před třiceti lety, zaskřípe obloukem k mostu přes Vltavu, na kterém Hektor táhle zahouká, to snad aby někdo nezůstal na pochybách, že první vlak Posázavského Pacifiku vyráží ze stověžaté metropole vstříc romantickým končinám, do světa trempů, vodáků, chatařů a turistů...

   Ve zcela zaplněném vlaku se mezi cestujícími proplétá kromě průvodčího v novém elegantním služebním triku Posázavského Pacifiku také tým filmařů z ČT1, kteří pořizují záběry pro reportáž o našich výletních vlacích. Natáčí se rozhovory s cestujícími, s vlakovou četou, výhledy z vlaku, záběry z lokomotivy a podobně. Vlak svižně uhání po hlavní trati, aby po přejetí mostu přes Sázavu v Čerčanech mohl otočit směr svého putování, přejetím Hektora na opačný konec soupravy a vydat se vstříc romantické trase údolím řeky do Sázavy, Ledečka, Českého Šternberka a Kácova. Jako obvykle, je i dnes největší nával cestujících v barovém oddíle vozu "BalmBar". Čepuje se Svijanská jedenáctka, vůně kávy dovršuje atmosféru do pohody. Obsluha baru se v Čerčanech vystřídá, jelikož dalším úkolem členů sdružení jsou přípravy večerního country plesu.

  V Ledečku náš spěšný vlak "Posázavský Pacifik" z Prahy do Kácova křižuje s druhým vlakem, taktéž vypraveným našim sdružením, který jede z Kolína do Sázavy (do minulé sezóny se tento vlak připojoval na konec vlaku do Kácova). Tento vlak tvoří již tradičně motorový vůz Hurvínek, zapůjčený od firmy Juniormarket.

  V cílové stanici, tedy v Kácově, filmový štáb ještě dotáčí rozhovory s vlakovou četou a pak již následuje chvilka odpočinku před zpáteční cestou do Prahy.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tento velmi neobvyklý záběr mohl být pořízen díky přepravě lokomotiv Posázavského Pacifiku "za prací". Cíl našich Hektorů byl až na Moravě a trasa přepravy vedla po zajímavých tratích. Z Benešova do Čerčan a dále proti proudu Sázavy (foto z mostu u Vlastějovic) až do Havlíčkova Brodu. Odtud pak přes Hlinsko do Žďárce u Skutče a dále malebnou poličskou lokálkou opět pod pavučinu trolejí hlavní tratě ve Svitavách a dále k jihu...

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   Již od čtvrtka, před stejným, tedy pro členy Posázavského Pacifiku velmi náročným víkendem, probíhala v prostorách partnerské firmy O.K. BUS Praha na výstavišti v Praze Letňanech prezentace akcí sezóny 2011, jízd zvláštních vlaků, ale například i provozu zahradní železnice ZŽZ. Členové sdružení Posázavský Pacifik zde rozdávali letáčky, podávali podrobné informace a lákali návštěvníky k netradičním, tedy vlakovým výletům. Nutno podotknout, že se značným úspěchem, jelikož mnoho cestujících v sobotním vlaku do Kácova získalo informace právě zde.

Svou premiéru na výstavišti měl i obrovský billboard Posázavského Pacifiku, nádherná fotka výletního vlaku na mostě u Vlastějovic s odrazem na vodní hladině řeky Sázavy z fotoaparátu pana Karla Pryla, doplněná logem a webovou adresou. Ač to na této fotografii není příliš patrné, má billboard rozměry 3 krát 4 metry!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

      Již zmíněný COUNTRY PLES Posázavského Pacifiku, pořádaný tradičně v Čerčanech, kde k tanci a poslechu hrála kapela Bessoni, podpořili například přispěním do tomboly naši partneři:
                AD Barták
                AD Partner
                PX Auto
                BOSCH
                JHMD - Jindřichohradecké místní dráhy ES Pečky - modelářský obchod
                ŽMZ železniční muzeum Zlonice
                Country radio
                Radio Blaník
                KD Čerčany

  Účast na plese Posázavského Pacifiku byla opravdu vysoká, velký sál byl zcela zaplněn. V průběhu plesu byla také losována tombola, do které věnovali pestrou škálu cen naši partneři. Jednou z výher byla také volná rodinná jízdenka na výletní vlak Posázavského Pacifiku z Prahy do Kácova, kterou může výherce využít v kterémkoliv termínu.
   Na rádiu Blaník mohou stejnou jízdenku vyhrát pozorní posluchači vždy týden před jízdou vlaku do Kácova.

 

 

 

Zpět na nabídku fotogalerií

Do archivu jízd