ZPĚT NA ÚVODNÍ STRANU PP

AKTUALITY, zprávy, informace...

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Oslavy 160 let tratě Liberec - Žitava!
Na akci jel přímý vlak z Prahy s lokomotivami 431.032 a T435.003!!

Sobota 2.11.2019 (T435.003+431.032)
Praha hlavní nádraží....4.35
Nymburk město.............5.52
Mladá Boleslav..............6.28
Turnov..........................7.18

neděle 3.11.2019 (lokomotiva T435.003)
Turnov.........................16.00
Mladá Boleslav............17.03
Nymburk město...........17.45
Praha hlavní nádraží...20.33

Zvláštní vlak "Posázavský Pacifik" do Zruče nad Sázavou

Po necelých 2 letech byla minulý týden ukončena oprava železniční trati Ledečko - Zruč nad Sázavou. Náš spolek se proto rozhodl uspořádat jízdu zvláštního vlaku do Zruče nad Sázavou a projet si tak právě otevřený úsek opravené trati. Pro jízdu byla zvolena neděle 7.7.2019, a to z důvodu konání poutě v Sázavě, což může být pro některé cestující také zajímavý cíl výletu. Zvláštní vlak odjede z Benešova u Prahy v 9:59 hodin a zastaví v těchto stanicích a zastávkách: Čerčany, Hvězdonice, Chocerady, Samechov, Sázava, Ledečko, Český Šternberk zastávka, Kácov, Kácov zastávka, Zruč nad Sázavou zastávka a jízdu ukončí v železniční stanici Zruč nad Sázavou kam přijede ve 12:00 hodin. Na zpáteční cestu se vydá ve 13:40 hod. a do Benešova přijede v 16:29 hod. Jízdní řád vlaku najdete sále. Vlak poveze historická motorová lokomotiva T435.003, které se říká „Hektor“, vyrobená v roce 1959 v tehdejším podniku ČKD Praha. V soupravě vlaku tvořené přípojnými vozy z šedesátých let minulého století bude zařazen i vůz s barovým oddílem, kde bude možné po dobu jízdy zakoupit drobné občerstvení včetně čepovaného piva. O dodržení pitného režimu se tedy ve vlaku nemusíte bát. Jízdenky budou v prodeji pouze u průvodčího přímo ve vlaku, jízdenky Českých drah a jiných dopravců v tomto vlaku neplatí. Předprodej není zajištěn, nabízíme však možnost bezplatné rezervace místa na e-mailu posazavsky.pacifik@seznam.cz. Cena jízdného je podle ujeté vzdálenosti, jízdenky jsou v rozmezí 50,- až 300,- Kč, děti do 6 let přepravujeme zdarma, ve věku 6 – 15 let mají 50% slevu na jízdném. Přepravadětských kočárků je zdarma, přeprava jízdních kol v tomto vlaku není možná. A co si můžete vybrat za cíl výletu naším zvláštním vlakem? Hvězdonice - pěší výlet ke zřícenině hradu Stará Dubá a městečka Odranec (tam a zpět cca 4 km) Chocerady - výlet do Ondřejova na známou hvězdárnu (5,5 km po silnici, nebo 7,5 km po turistické cestě, možno využít autobus PID číslo 383 z Chocerad ve 13:26 hod.) Sázava - klášter, huť František, u mostu pouť Ledečko - turistika v okolí (pěšky do Sázavy 6,5 km, do Ratají nad Sázavou 4 km, z Ratají je možné se vrátit do Ledečka výlukovým autobusem ČD) Český Šternberk - známý hrad Kácov - pivovar, zámeček, malé muzeum motocyklů, naučná stezka lesem s vyhlídkou Zruš nad Sázavou - zámek s parkem, dětské hřiště s kuličkovou dráhou, muzeum vodáctví Pokud Vás naše nabídka na sobotní výlet zaujala, rádi Vás v našem vlaku uvítáme. A pokud se Vám termínjízdy nehodí, nevadí, připravujeme pro Vás i další jízdy.

Hezký den v Posázaví přeje Posázavský Pacifik

 

 

 

 

 

 TRADIČNÍ COUNTRY PLES POSÁZAVSKÉHO PACIFIKU
v sobotu, 7. dubna 2018

Členové spolku Posázavský Pacifik si vás dovolují co nejsrdečněji pozvat na již 15. ročník tradiční posázavské zábavy - Country ples železničářů Posázavského Pacifiku 2018!
   Průsečík volných termínů hudebních i tanečních uskupení byl letos nalezen v sobotu, 7. dubna 2018. Akce se koná v sále KD v Čerčanech a začíná ve 20 hodin.
Součástí bohatého programu bude hudební produkce skupiny Bessoni, nejedno taneční číslo, výuka country tance, soutěž o hodnotné ceny, atd...

ML

 

Posázavský Pacifik v roce 2018 dosáhl 20 let své aktivní činnosti - oslavili jsme to zamračenou!
Leden 2018 - zakoupení lokomotivy 751 236 (T478.2006)

   Spolek posázavský Pacifik zaznamenal další obrovský úspěch v oblasti zachování historie motorových lokomotiv! Dne 16. ledna 2018 jsme lokomotivou T435.003 přivezli do svého domovského depa v Benešově motorovou lokomotivu "zamračenou" T478.2006 zakoupenou koncem roku 2017 od společnosti ČD - Cargo. Zamračená je kultovním symbolem mezi motorovými lokomotivami bývalého Československa a nesmazatelně se zapsala do železniční historie Posázaví. Zvuk motoru této lokomotivy evokuje i v naprostém laikovi symbol síly a elegance jedoucího vlaku. Stejně nesmazatelně, jako do údolí Sázavy, se tato lokomotivní řada zapsala i do našich železničních duší - to si troufám jednoznačně prohlásit o všech členech spolku Posázavský Pacifik!
   Není cílem této aktuality sepsat životopis této lokomotivy, ani lokomotivní řady 751. Snad jen ve stručnosti vzpomeňme na závěr kariéry tohoto konkrétního stroje ve službách státních dopravců. Lokomotiva byla vyrobena pro nákladní dopravu, tedy bez možnosti vytápění vlakových souprav. Z počátku svého života nesla označení T478.2006. V sedmdesátých letech se začal projevovat nedostatek osobních lokomotiv a docházelo i k rekonstrukcím. Naše lokomotiva tehdy dostala parní generátor PG500 a byla přeznačena na T478.1 s inventárním číslem 236 (strojů T478.1 bylo z výroby 230 kusů). Při rušení číslování lokomotiv dle ing.Kryšpína obdržela označení 751.236-1. Při dělení státního dopravce ČD, na osobní a nákladní, byla přidělena do společnosti Cargo (už opět neměla PG500). Poslední roky jezdila v Trutnově, Pardubicích, Praze Libni, Kralupech nad Vltavou a zhruba týden i v Benešově u Prahy. V tomto období (2010) se jí shodou náhod podařilo zachytit P.Štočkovi na Sázavských tunelech s vlakem 85201. Nákladní vlak z Kácova vede náš čerčanský kolega M.Koudela. Lokomotiva neměla pravděpodobně žádnou vážnou závadu a byla v roce 2011 odstavena pouze z rozhodnutí vedení společnosti ČD Cargo. To jak to byl zásadně chybný krok, dokazuje dnešní situace u jmenovaného dopravce. Po téměř deseti letech od této vlny rušení dochází například v provozní jednotce Č.Budělovice (kde naše lokomotiva čekala na svůj osud) ke zprovozňování dalších dvou zamračených! To je důkazem toho, jak jsou zamračené konstrukčně vyzrálé a spolehlivé stroje.
    Popřejme tedy lokomotivě T478.2006 brzké probuzení do provozního stavu a mnoho naježděných kilometrů k radosti vás všech, našich příznivců a přátel železnice!

PF

 

751 236 - 1 v plné kráse za provozu u ČD -  foto M.Třískala

 

 

Parní lokomotiva - symbol a kult železniční historie
Májové setkání v Benešově 1.5.2017

   Pokud dáte malému dítěti do ruky tužku, ať nakreslí vlak, bude ten výtvor mít několik kol, určitě komín a z něj bude stoupat načmáraný hustý dým. Jak je to možné? Asi to máme v genech. Parní lokomotiva není jen symbol železnice, je to zhmotnění celé průmyslové revoluce devatenáctého století, kdy páni konstruktéři byli páni mistři a ne jako dnešní inženýrci využívající a kombinující pouze to, co už vymyslel někdo dávno před nimi. Proto je dodnes parní lokomotiva symbolem kumštu našich předků, ztělesněním jednoduchosti a účelnosti spoutaných přírodních sil ohně a vody. Když uvidíte na obrázku parní lokomotivu, tak se vám možná zalíbí a zaujme vás svými tvary. Když ale budete stát vedle zatopené parní lokomotivy, určitě vám přeběhne mrazení po zádech. Ucítíte, že to není bezduchý stroj, který na konci vydává práci, ale je to živý organismus, plný energie spletené s krásou a elegancí.
   Z mnoha důvodů dnes v drtivé většině světa už parní lokomotivy nevykonávají práci s tažením vlaků, ale jezdí (a tahají vlaky) spíše pro radost jejich obdivovatelů. Z dob minulých se zachovalo relativně dost parních lokomotiv, které jsou v různém stádiu "schopnosti jezdit". Některé čekají na lepší časy, naoko zapomenuté v pozadí depozitářů, některé stojí na pomnících k připomenutí dob dávno minulých a některé mají to štěstí, že se těší plné síle a mohou jezdit po trati. Dnes dokonce dospěl tento obor lidské činnosti tak daleko, že se parní lokomotivy znova vyrábějí, úplně zbrusu nové! Několik takových lokomotiv na světě existuje, jejichž rodný list nese letopočet začínající dvojkou. Ač to zní neuvěřitelně, jedna taková byla vyrobena i v České republice! Co se týče lokomotiv zachovalých z dob minulých, zdálo by se, že v každé zemi je jejich počet skálopevně konečný. Ve skutečnosti tomu tak ale není. V ČR mohou být důkazem například úzkorozchodky v Jindřichově Hradci, které si za předešlého vedení (které bylo více zaměřeno na lásku k železnici) pořídily hned dvě "nové" parní lokomotivy. Jednu z Polska, jednu z Rumunska. V letošním roce se mezi parními lokomotivami v ČR objevila další "nová" lokomotiva, jejíž cesta ale vede opačným směrem po ose "vyspělosti" zemí Evropy. Společnost Vonwilerka zakoupila v Německu, od privátní společnosti lokomotivu 93.1360. Tak tato věta zajisté obsahuje mnoho neznámých - pojďme si jí trochu rozklíčovat. Společnost Vonwilerka dostala název podle textilní továrny v Žamberku (pozdější Mosilany). Tato továrna je dnes muzeem s vůní páry, přesněji Muzeum starých strojů, které založili bratři Bednářové. Jejich hlavní činností je oprava parních lokomotiv, kterou vykonávají v žamberské továrně a spolupracují s kolínskou firmou SEA (kotle). A právě toto společenství je autorem již zmíněné, nově vyrobené parní úzkorozchodné lokomotivy O&K z roku 2015. A nyní k lokomotivě s německým číslem 93.1360. Ono totiž to číslo není až tak německé, jako spíše rakouské! Jedná se o typickou lokomotivu rakouských místních tratí s netradičním ventilovým rozvodem Lentz. A tím už se blížíme i k české železniční historii. U bývalých ČSD totiž tato lokomotivní řada také sloužila! Označená jako 431.0 jezdila na Slovensku, ponejvíce v depu Zvolen, později Lučenec, ale i mnohde jinde. Na Slovensku jich jezdilo celkem 31 kusů, do dnešních dnů se zachovala jediná 431.014, která byla poněkud zprzněna použitím v "pancéřovém vlaku" a nyní čeká na lepší časy.
   Opravárenský tým parních lokomotiv "Žamberk/SEA" už několikrát využíval služeb Posázavského Pacifiku při přepravách kolejových vozidel, ale například i lokomotivní četu ke zkouškám parní lokomotivy "Princ Erich", která nyní příležitostně jezdí po "ostrovních" kolejích společnosti SaZ v Sázavě u Žďáru. Tím také došlo k pokračování další spolupráce mezi Posázavským Pacifikem a Vonwilerkou při provozování "nové české" lokomotivy 93.1360.

   Na snímku je část konvoje vozidel jedoucí v dubnu 2017 na mezinárodní setkání parních lokomotiv do Drážďan. Konvoj táhne ventilovka 93.1360, za ní pacifický hektor T435.003. Z Drážďan se lokomotivy a vozy vrátily do Benešova, kde i ventilovka nalezla na chvíli svůj dočasný domov.
   Na sváteční 1.květen pro vás opět chystáme již tradiční a oblíbené Májové setkání v Benešově. A letos bude opravdu historicky okořeněno, jelikož jednou z lokomotiv, které se v Benešově "májově" setkají bude právě parní ventilovka. V depu uvidíte několik lokomotiv a vozů, mimo jiné i takové, na nichž právě probíhají opravné práce. Budete se moci svézt přímo na lokomotivě. K tomu po většinu času poslouží maličká historická motorová lokomotiva ČKD - BN 60. Uvidíte malou výstavu z oboru modelové železnice, kde si budete moci formou workshopu vyzkoušet sestavit laserované stavebnice domků ateliéru WEPE a mnoho dalších zajímavostí. Jedním z největších lákadel bude svezení parním vlakem, v čele s ventilovkou 93.1360 do Postupic a zpět (cesta potrvá necelou hodinu).
   Ventilovka zahájí Májové setkání zcela netradičním způsobem! Kdo si ráno přivstane může vidět parní lokomotivu v čele nákladního vlaku! Ten pojede z Benešova (6:50) do Postupic a zpět do Benešova (8:10). Dále pak bude parní ventilovka po celý den jezdit s výletními vlaky taktéž do Postupic a zpět s odjezdy z Benešova v 9:15, 11:00, 13:15, 15:00 a poslední vlak bude odjíždět z Benešova v 17:20 a pojede dokonce až do Vlašimi. Zpět do Benešova se vrátí před osmou hodinou večerní.

Tak už máte jasno se svými plány na sváteční pondělí 1.května 2017?!!
Posázavský Pacifik se na vás těší!

PF

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Ministerstvo dopravy ČR

 

Dotační Program č. 127 64 „Podpora obnovy historických železničních kolejových vozidel“ - rok 2016

Posázavský Pacifik - doprava s.r.o. získal v r. 2016 podporu 144 000 Kč na projektový záměr :
„Obnova historického železničního kolejového vozidla
T435 003  Posázavského Pacifiku“

Lokomotiva T435 003 (90 54 3 720 003-3) – „Hektor“ je historickým železničním kolejovým vozidlem. Pro zachování provozuschopnosti a bezpečné funkčnosti lokomotivy byla nutná obnova elektrozařízení stroje – obnova startovací baterie lokomotivy s montáží a likvidací staré baterie. Technické provedení historického vozidla odpovídá dobovému stavu.

Celkové náklady na projekt: 360 000 Kč bez DPH / 435 600 Kč včetně DPH

Dotace - podíl spolufinnacování  z programu MD: 144 000 Kč bez DPH ……  40 %

Vlastní zdroje -  Posázavský Pacifik - doprava s.r.o.: 216 000 Kč bez DPH … 60 %

.................................................................

Posázavský Pacifik - doprava s.r.o. získal v r. 2016 podporu 100 000 Kč na projektový záměr :
„Obnova historického železničního kolejového vozidla Balm Posázavského Pacifiku“

Historický vůz „Balm“ byl obnoven do původního dobového stavu, jaký pocházel původně z výroby.
Byla provedena oprava skříně a podlahy vozu, oprava Stopexu, kompletní venkovní nátěr a byly vyměněny pryžové prvky těsnění.

Celkové náklady na projekt: 250 000 Kč bez DPH / 302 500 Kč včetně DPH

Dotace - podíl spolufinnacování  z programu MD: 100 000 Kč bez DPH ……  40 %

Vlastní zdroje -  Posázavský Pacifik - doprava s.r.o.: 150 000 Kč bez DPH … 60 %

  

  Ministerstvo dopravy ČR, Posázavský Pacifik

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Železnica pre deti

O víkendu 4. a 5.6.2016 proběhne v areálu bývalého depa Vrútky Mezinárodní den dětí s mašinkami, Železnica pre deti. Letos se bude konat již po osmnácté a nabídne spoustu zajímavých kolejových vozidel jak ze Slovenska, tak i ze zahraničí. Program oslav a jízd zvláštních vlaků ve Vrútkách bude uveřejněn na stránkách: http://www.vyhrevna-vrutky.sk

Posázavský Pacifik se letos této akce také zúčastní, do Vrútek se vydá naše T435.003. Pro společnost Steam Story Agency, s.r.o. odveze zvláštní vlak z Prahy do Vrútek a zpět. Vlak pojede již v pátek 3.6.2016 z Prahy a na zpáteční cestu se vydá v pondělí 6.6.2016. Vlak by měl být tvořen historickou patrovou jednotkou řady Bpjo, kterou zapůjčí České dráhy. Cena jízdného je stanovena na 3.000,- Kč za zpáteční jízdenku a 2.000,- Kč jednosměrnou. Rezervace jízdních dokladů je možná na emailové adrese info@steamstoryagency.eu

PSt

 

 

 

 

 Sezóna 2015 s Posázavským Pacifikem

   Každým dnem propukne opravdové jaro a to vám zajisté začnou hlavou plynout plány na to, kdy se přijít svézt některým z našich výletních vlaků. Letos jsme již vyjeli!
O prvním dubnovém víkendu jel první z výletních vlaků Posázavského Pacifiku do Šternberka a Kácova. Vlak byl veden tak trochu "náhradní" lokomotivou, jelikož naše "nejmuzeálnější" T435.003 měla závadu v náhonu kompresoru. Věříme, že i značně omšelá lokomotiva T435.0509 trojku důstojně zastoupila a pro mnohé železniční nadšence byla vítaným zpestřením.
  Ve stejný den se večer konal tradiční Countryples Posázavského Pacifiku v Čerčanech.

   V sezóně 2015 se můžete těšit na naše další akce a výletní vlaky! Na první květnový den pro vás připravujeme Májové setkání v depu v Benešově. Můžete se svézt výletním vlakem do Vlašimi a zpět, nebo po nádraží v Benešově na stanovišti historické posunovací lokomotivy BN 60 a navrch ještě vlakem zahradní železnice ZŽZ. K tomu všemu ještě spousty zážitků z bohatého doprovodného programu.
   Na začátku června bude Posázavský Pacifik zajišťovat velké vlaky v rámci tradiční největší výstavy malých vlaků - železničních modelů v Pečkách.
Koncem letních prázdnin připravujeme oslavy 120 let tratě Benešov - Vlašim - Trhový Štěpánov (- Dolní Kralovice) a v druhé půli sezóny pojedou další výletní vlaky Posázavského Pacifiku do Šternberka a Kácova.
   Další z železničních zajímavostí pro vás může být například provoz zahradní železnice ZŽZ v Horních Chvátlinách na Kolínsku, který pro vás také zajišťují lidé od Posázavského Pacifiku.

Více informací naleznete v PLÁNU AKCÍ

Děkujeme, že jezdíte s námi!

PF

 

 

   Sázavská pouť

Ve dnech 5. a 6. července 2014 se v Sázavě koná tradiční pouť a občanské sdružení Posázavský Pacifik pro Vás při této příležitosti připravilo možnost seznámení s historickými železničními vozidly. Již v pátek 4. července vypraví ve 13:05 hod. zvláštní vlak z Benešova u Prahy do Sázavy s historickými motorovými lokomotivami T435.003 „Hektor“ a T212.1575 „Puklík“. Krátké zastavení pro nástup cestujících bude také v Čerčanech (odjezd je naplánován na 13:22 hod.) a do železniční stanice Sázava Černé Budy přijedeme ve 14:18 hod. Tento vlak pak v Sázavě zůstane až do neděle a bude vozit zájemce v okolí železniční stanice. Jízdné se vybírá přímo ve vlaku a jeho výše je od 20,- do 100,- Kč, dle ujeté vzdálenosti.
   Vyhlídkové vlaky budou odjíždět ze sázavského nádraží jak směrem k tunelům, tak i ke kapličce V Lázních. Vlaky bude vozit historická motorová lokomotiva T435.003 z roku 1959 s přípojným vozem Balm. Doba jízdy bude asi 15 minut, cena jízdenky pro dospělého je 40,- a pro děti 20,- Kč. Jízdenky se budou prodávat pouze ve vlaku a ve stánku Posázavského Pacifiku. Ve vlacích neplatí tarif ČD, ani jiných dopravců. V době mezi vyhlídkovými jízdami bude lokomotiva T435.003 vystavena v Sázavě a bude možné se podívat i na stanoviště strojvedoucího.
   Druhá lokomotiva, T212.1575, bude vozit zájemce po železniční stanici Sázava přímo na stanovišti strojvedoucího. Bude jezdit po 4. koleji a zájemci o svezení budou moci sledovat řízení lokomotivy strojvedoucím.

   Kromě vlaků Posázavského Pacifiku přijede v sobotu také parní vlak dopravce ČD „Posázavské linky“. V Sázavě bude 12:19 – 12:37 hod., poté odjede do Kácova a zpět se vrátí v 17:36. Po krátkém pobytu odjede do Čerčan a Prahy.
   Celý víkend bude možné na nádraží v Sázavě zakoupit suvenýry s železniční tématikou a občerstvit v barovém voze, který bude odstavený na 1. koleji.

   Po skončení pouti v neděli 6. července večer v 17:50 hod. odjede zvláštní vlak s historickými motorovými lokomotivami zpět do Benešova u Prahy, kam by měl přijet v 18:50 hod.

Pokud o víkendu navštívíte Sázavu, přijďte se podívat i na nádraží, kde se budete moci svézt ve více než 50 let starých vozech, nebo jen tak posedět u studeného nápoje, zatím co Vaše děti se budou vozit na lokomotivě jako strojvedoucí. Bude to určitě příjemná změna oproti poťovému shonu ve městě.

 

Jede, jede mašinka aneb dětská pouť v Pečkách 6. až 8. června 2014
je tradiční velkolepá akce, organizovaná Sdružením železničních modelářů SŽM Pečky, ve spolupráci s dalšími místními organizacemi, městem Pečky a dalšími subjekty. Tradičním a osvědčeným dopravcem na této akci je Posázavský Pacifik. Pro letošní ročník akce se stal generálním partnerem VUZ Cerhenice. Dalšími partnery v oblasti železniční jsou ČD Cargo, KCOD Praha a další subjekty.
   V Pečkách bude největším lákadlem výstava železničních modelů, která se díky ploše, kterou poskytuje bývalá továrna bratří Schulzů v Žerotínově ulici stala největší modelářskou výstavou v ČR. K vidění zde budou jednak kolejiště místních modelářů ve velikostech T, Z, N, TT, H0, H0m, H0e, ale také mnoho kolejišť hostujících modelářů z celé republiky. Součástí modelářské akce je i prodejní burza modelů, workshopy, výstava železničních relikvií a další. Ve venkovních prostorách výstavy bude návštěvníky vozit zahradní železnice ZŽZ, tedy drážka o rozchodu 300mm, zde jezdící po provizorních kolejích, návštěvníkům zde bude k dispozici také pestrý sortiment občerstvení.
   Na vlečkové koleji v těsné blízkosti modelářské výstavy se mohou návštěvníci akce svézt na stanovišti opravdové lokomotivy, "puklíka" řady T212. Ve stanici Pečky bude malá výstavka lokomotiv, s občerstvením v barovém voze BalmBar a prodejem suvenýrů.
   Z Pečeckého nádraží budou odjíždět výletní vlaky, vedené lokomotivou T435.o "hektor", na část lokálky, která je v rekonstrukci po loňských povodních.

Jízdní řád zvláštních vlaků s lokomotivou T435.o
SOBOTA 7.6.

Pečky
10 15
10 52 11 30 12 52 13 30 14 15 14 52 15 30 16 15
Radim 10 25 11 02 11 40 13 02 13 40 14 25 15 02 15 40 16 25
Radim 10 26 11 03 11 41 13 03 13 41 14 26 15 03 15 41 16 26
Pečky 10 32 11 09 11 47 13 09 13 47 14 32 15 09 15 47 16 29

NEDĚLE 8.6.

Pečky
12 52
14 52
Radim 13 02 15 02
Radim 13 03 15 03
Pečky 13 09 15 09

    Přijeďte tedy i vy strávit příjemný železniční víkend do Peček!

PF

 

 

Tradiční 11. Country ples Posázavského Pacifiku!
Jste všichni co nejsrdečněji zváni!

Posázavský Pacifik vám přeje hodně zdraví, štěstí a úspěchů v roce 2014
PF-ka členů a přátel Posázavského Pacifiku naleznete ve fotogalerii - klikněte ZDE

říjen 2013 - Poslední jízda sezóny do Posázaví
Putování Šternberskou historií - tradiční jízda do Českého Šternberka a Kácova s lokomotivou T435 a vozy Balm.

1.5.2013 - Májová jízda s Posázavským Pacifikem

1. května bylo v Benešově pořádně živo. Nejenže se konal tradiční jarmark, ale v prostorách lokomotivního depa v Benešově si pro své příznivce připravilo bohatý program také Občanské sdružení Posázavský Pacifik.

Na své si přišli zejména milovníci historických lokomotiv a železničních modelů. V průběhu dne byl z benešovského nádraží vypraven třikrát zvláštní historický vlak z období 60.let. Trasa byla pokaždé stejná, vláčkem jste se mohli vydat do Postupic a zpět. Pozornost lidí si zaslouženě užívala i loni zrenovovaná lokomotiva T435.003 známá pod přezdívkou „Hektor“.

Stejně jako v loňském roce si především děti si přišly na své i díky motorové mašince BN60 z roku 1955 připomínající malou parní lokomotivu. Možnosti svézt se na stanovišti strojvedoucího využil téměř každý malý návštěvník. Podobný zájem byl o svezení ve vláčku Zahradní Železnice Zásmucka  o rozchodu kolejí pouhých 30 cm.

Celý program doplnila výstava modelové železnice nejrůznějších velikostí spojená s workshopem modelové krajiny, výstava fotografií a dokumentů z činnosti sdružení Posázavský Pacifik. Po celý den akci provázela svým vystoupením skupina "Brusný kotouče", benešovské Divadlo Dokola se zase představilo se svou atrakcí "Kočovný samostřel". Zde si nejen nejmenší návštěvníci mohli zastřílet z dřevěných kuší a po obědě se uskutečnila přehlídka motocyklových a automobilových veteránů.  

„Letošní prvomájové setkání se moc povedlo. Chtěl bych poděkovat nejen našim příznivcům, ale i městskému úřadu v Benešově za finanční podporu a spolupráci“, řekl Lumír Běhal, jednatel občanského sdružení Posázavský Pacifik. 

 Autor: Zuzana Heralová

 

květen 2013 - Výlet na úzkorozchodnou trať Sankt Pölten Mariazell
Někteří členové našeho sdružení podnikli zajímavý výlet do Rakouska. Malou reportáž z této akce naleznete ve fotogaleriích - klikněte ZDE

Vítejte v nové sezóně 2013!
Nyní nezbývá než si přát, aby co nejdříve přišlo teplé a slunečné počasí, které nás bude vytahovat do přírody ať již na malé výlety nebo turistické pochody a outdorové sporty. Posázavský Pacifik vám k tomu opět nabízí výletní vlaky v různých destinacích.
   První z nich vyjede již v půlce dubna. Zahájení turistické sezóny v Posázaví - tradiční výletní vlak do horního Posázaví s cílem například na Českém Šternberku nebo v Kácově - pojede 13.dubna 2013 po desáté hodině z Benešova a Čerčan (kam se můžete dostat pohodlně vlakem ČD z Prahy) a do cíle své cesty dorazíte před polednem. Nazpátek pojede náš výletní vlak po třetí hodině odpolední, lehce unaveni z prvního jarního výletu se pak můžete nechat ukolébat příjemným pohupováním vozů Balm a zaposlouchat se do koncertu šestiválce Hektora v čele vlaku.
   Další jízdy s Posázavským Pacifikem naleznete v sekci PLÁN AKCÍ. Souprava Posázavského Pacifiku vás odveze například první dubnový víkend do muzea výtopna Zdice, 20.dubna pak již tradičně na zahájení sezóny v železničním muzeu ve Zlonicích. V průběhu sezóny nás dále čeká několik velkých železničních akcí - na 1.května jsme pro vás připravili Májové setkání s mašinkami v depu Benešov, začátkem června (7.-9.6.2013) jsme spolupořadateli velké modelářské a železniční akce v Pečkách, o prvním červencovém víkendu připravujeme tradiční akci v Sázavě v rámci Prokopské pouti.

PF

sobota 13.4.2013

TAM

ZPĚT

Benešov u Prahy

10 05

16 43

Čerčany

10 18

16 30

Chocerady

10 32

16 13

Samechov

10 45

16 09

Sázava Černé Budy

10 58

15 56

Ledečko

11 08

15 33

Český Šternberk zastávka

11 25

15 22

Kácov

11 40

15 08

 

Posázavský Pacifik vás srdečně zve na tradiční COUNTRY PLES

 

Posázavský Pacifik vás a vaše děti srdečně zve na Mikulášské jízdy 8.prosince 2012
Čeká na vás bohatý program ve vlaku s čerty a Mikulášem, občerstvení ve vlaku a především romantický výlet po nádherných tratích v okolí Benešova. Více informací naleznete na plakátě v sekci PROGRAM JÍZD.

Putování šternberskou historií - 20.10.2012
/tisková zpráva Petr Štoček/
  
O víkendu 20. a 21.10.2012 proběhne na hradě Český Šternberk tradiční slavnostní ukončení sezóny – akce „Putování šternberskou historií“. Prohlídky hradu budou tak jako v minulých letech provázet postavy v historických kostýmech, v každé místnosti bude sehráno malé divadelní představení z historie hradu a na nádvoří se představí žonglér a sokolník. U Hladomorny bude dělostřelecké ležení z doby prusko-rakouské války a program doplní občerstvení ve středověké krčmě a vyhlášené šternberské koláčky.
   Občanské sdružení Posázavský Pacifik u této příležitosti vypraví v sobotu 20.10.1012 zvláštní vlak z Benešova u Prahy do Českého Šternberka a Kácova. Aby cesta vlakem lépe ubíhala, bude cestujícím k dispozici také vůz s barovým oddílem, kde bude možné zakoupit drobné občerstvení, teplé a studené nápoje a suvenýry.
   Pro cestující ze zvláštního vlaku „Posázavský Pacifik“ budou rezervované prohlídky hradu Český Šternberk tak, aby bylo bez problémů možné stihnout zpáteční odjezd. Prohlídka trvá asi 60 minut a čekají se na ní dlouhé fronty, jimž se cestující zvláštního vlaku vyhnou. Časy rezervovaných prohlídek sdělí cestujícím průvodčí vlaku, vstupenky si pak cestující zakoupí přímo v pokladně hradu – vstupenky na rezervované prohlídky je nutné zakoupit ihned po příjezdu vlaku.
   Jízdné je v cenách od 35,- do 100,- Kč pro dospělé a od 15,- do 50,- Kč pro děti, vždy dle ujeté vzdálenosti. Ve vlaku neplatí tarif Českých drah, jízdenky se prodávají pouze přímo ve vlaku u průvodčích. Vzhledem k očekávanému velkému zájmu doporučujeme rezervaci místa prostřednictvím e-mailu. Tato rezervace je zdarma, stačí pouze napsat, kolik cestujících a odkud pojede a jako odpověď obdržíte potvrzení rezervace s uvedením míst, která jsou pro vás vyhrazena.

Jízdní řád zvláštních vlaků  Benešov u Prahy – Český Šternberk – Kácov a zpět - v sobotu dne 20.10.2012

Zastávka vlaku:

TAM

ZPĚT

Benešov u Prahy

odjezd 10:05

příjezd 16:43

Čerčany

10:15 – 10:20

16:30 – 16:31

Chocerady

10:32 – 10:33

16:12 – 16:13

Samechov

10:39 – 10:47

16:08 – 16:09

Sázava-Černé Budy

10:59 – 11:00

15:48 – 15:56

Český Šternberk zastávka

11:23 – 11:25

15:27 – 15:28

Kácov

příjezd 11:40

odjezd 15:14

 

ČERVENEC 2012 -
SÁZAVSKÁ POUŤ - jízdy Posázavského Pacifiku a doprovodný program v Sázavě - jste srdečně zváni!

/tisková zpráva P.Štoček/
O víkendu 7. a 8. července se v Sázavě koná tradiční pouť, která letos kromě klasických atrakcí a stánků nabídne i možnost seznámení s historickými železničními vozidly. Občanské sdružení Posázavský Pacifik totiž připravilo ve spolupráci se společností Juniormarket s.r.o. několik zvláštních vlaků, určených pro návštěvníky poutě, ale také víkendový program v železniční stanici Sázava Černé Budy.

Vše začne již v pátek 6.července, kdy v 15:35 hod. vyjede z Benešova zvláštní vlak s historickými motorovými lokomotivami T 212 „Puklík“ a BN60. Tyto dvě lokomotivy povezou barový vůz, který bude po celou dobu jízdy nabízet cestujícím občerstvení a pomalou jízdou rychlostí max. 30 km/h pojedou do železniční stanice Sázava Černé Budy, kam přijedou v 17:08 hod. Vlak to bude zajímavý, obě lokomotivy jsou menší než vůz, který povezou, a cestující budou mít panoramatickými okny výhled na trať před vlakem.

Po příjezdu do Sázavy čeká „Puklík“ ještě několik vyhlídkových jízd na sázavské tunely. Plánované odjezdy jsou v 18:30, 19:30 a 20:30 hod. Vyhlídková jízda bude trvat asi 15 minut a cestující se při ní podívají na úsek tratě postavený vysoko nad řekou ve skále. Cestou projedou 2 tunely, poté se vrátí zpět na nádraží v Sázavě. Ve vlaku bude opět zařazen barový vůz, takže cestující určitě žízní trpět nebudou.

V sobotu se do Sázavy vydají hned 4 zvláštní vlaky. ČD vypravují zvláštní parní vlak „Posázavské linky“ z Prahy Braníka (odjezd 9:53 hod.) do Kácova, který do Sázavy přijede ve 13:19 hod. a zpět do Prahy se vrací v 17:59 hod. Společnost Juniormarket vyjede z Kolína se dvěmi motorovými vozy, z nichž jeden pojede přes Velim, Pečky, Plaňany a Zásmuky, druhý přes Ratiboř do Bečvár, kde se spojí s společně budou pokračovat do Sázavy. Tam bude potom jeden z vozů vystaven a druhý, M 131.1549 „Hurvínek“ bude podnikat vyhlídkové jízdy k vzorně opravené kapličce V Lázních. Tam se nachází také jeskyně, kde přespával poustevník Prokop. Odjezdy z nádraží Sázava Černé Budy jsou naplánovány na 12:20, 13:20 a 14:20 hod. V tyto časy bude

„Hurvínek“ jezdit ke kapličce i v neděli. V 15:30 pak oba motorové vozy odjedou zpět do Kolína, v Bečvárech se opět rozdělí a každý po své trati dovezou cestující do svých domovů.

Další vlak v sobotu vypraví Posázavský Pacifik, bude to nově opravená motorová lokomotiva T 435.003 s přípojným vozem a vozem na přepravu jízdních kol a kočárků. Lokomotiva je z roku 1959 a byla po celkové rekonstrukci do stavu odpovídajícího době po vyrobení představena veřejnosti v květnu 2012. Tento vlak odjede z Benešova v 10:25 a po zastavení v Čerčanech, Hvězdnicích, Choceradech a Samechově přijede do Sázavy v 11:20 hod. Na zpáteční cestu se pak vydá v 15:00 hod, aby přijel do Benešova v 15:52 hod. opět se stejnými zastávkami jako dopoledne. Po dobu pobytu v Sázavě bude možná prohlídka lokomotivy T 435.003 včetně stanoviště strojvedoucího.

I v sobotu budou probíhat vyhlídkové jízdy na sázavské tunely s „Puklíkem“ a barovým vozem a také jízdy po železniční stanici s lokomotivou BN60 z roku 1955. Tato patří k nejstarším provozuschopným motorovým lokomotivám v ČR a je i přes své stáří plně způsobilá k jízdám po celé železniční síti. Zájemci o svezení si budou moci vyzkoušet jízdu na stanovišti strojvedoucího tohoto unikátního stroje. Jízdy lokomotivy BN60 budou probíhat od 10:00 do 18:00 hod. Odjezdy vyhlídkového vlaku na tunely budou v 11:30 a poté každou hodinu (vždy v XX:30) do 20:30 hod., kromě 15:30, kdy bude odjíždět zvláštní vlak do Kolína.

V neděli 8.července pojedou do Sázavy již pouze 2 vlaky – v 9:30 z Kolína a v 10:25 z Benešova u Prahy. Program na nádraží Černé Budy bude stejný jako v sobotu, vyhlídkové jízdy budou ve směru ke kapličce odjíždět v 12:20, 13:20 a 14:20, vyhlídkové jízdy na tunely pak každou hodinu od 10:30 do 16:30. V provozu bude i lokomotiva BN60, a to do 16:30 hod. V 15:30 pak odjede do Kolína historický motorový vůz M262.1 a v 16:50 pojede zpět zvláštní vlak z Benešova.

 

1. května 2012 - Jste srdečně zváni na SETKÁNÍ S POSÁZAVSKÝM PACIFIKEM V DEPU BENEŠOV !

Přístup do areálu depa Benešov je z Konopišťské ulice, pokud půjdete od nádraží nebo z města, tak podél kolejí směr Praha a přes silniční nadjezd.
V areálu bývalého lokomotivního depa pro Vás připravili členové občanského sdružení Posázavský Pacifik velmi bohatý a zajímavý celodenní program. Jedním z hlavních bodů setkání bude, slavnostní atmosférou okořeněné, představení zrenovované historické lokomotivy T435.003. Mnohaleté snažení dospělo zdárně do finále a právě Vy můžete být svědky prvního vyjetí z depa! Uslyšíte koncert dieselového šestiválce v té nejčistší podobě - dovolujeme si tvrdit, že tak nádherný zvuk nemají ani "zamračené" (lokomotivy řady 751)! Poté lokomotiva T435.003 poprvé zapřáhne osobní výletní vlak a Vy se budete moci s námi přenést do roku 1959 a obdivovat krásu, novotou zářící, temně modré lokomotivy, která Vás za dunivého štěkání svého motoru (při kterém pochopíte, proč se jmenuje Hektor) sveze po lokálce do Postupic a zpět. Další body programu a jízdní řád zvláštních vlaků je na přiloženém plakátku.
Už máte v diáři u 1.5.2012  poznámku "Benešov - Pacifik" ??

PF

31. březen 2012 - První jízda výletního vlaku

- ZAHÁJENÍ TURISTICKÉ SEZÓNY V POSÁZAVÍ - pojeďte s námi do probouzející se přírody Posázaví a navštivte hrad Český Šterberk, regionální pivovar v Kácově a nebo si prostě užijte jarní procházku a výlet vlakem. Výletní vlak pojede v upravené trase a to z Benešova, přes Čerčany do Sázavy, Českého Šterberka a Kácova. Z Prahy je možné pohodlně přijet například spojem ČD - osobním vlakem 2521 s odjezdem z Prahy hlavního nádraží v 9.20, který zastavuje na všech zastávkách a doveze Vás do Čerčan, kde během pár minut přestoupíte do výletního vlaku Posázavského Pacifiku, který poveze historická motorová lokomotiva "hektor" T435.0108. V pohodlných vozech typu Balm oceníte nádherný výhled panoramatickými okny nebo služby našeho BalmBaru, jehož sympatická obsluha Vám nabídne občerstvení nebo upomínkové předměty. Více informací a nabídku dalších akcí 2012 naleznete v sekci PLÁN AKCÍ na tomto webu.

PF

31.12.2011 - Mnoho úspěchů v práci, v záchraně a provozování železničních vozidel, mnoho dobrých přátel, vzájemné pochopení, úspěšnou spolupráci, hodně odjetých kilometrů po kolejích, nově opravené krásné stroje, zachráněné tratě, zachování železničního provozu a dalších nespočet přání, které chcete uskutečnit! Tradiční výběr PéeFek přátel PP naleznete ve fotogaleriích...

prosinec 2011 - Brigáda v depu Benešov proběhla v prvním prosincovém týdnu. Hlavním úkolem byl úklid venkovních prostor a čištění okolního prostranství od náletových dřevin. Vzhledem k tomu, že byla kladně vyřízena žádost na pokácení přerostlých jehličnanů vedle točny, byla též objednána specializovaná firma na tuto práci. Stromy již závažně ohrožovaly bezpečnost okolních budov, při prudším větru hrozil i pád suchých větví. Na zpracování roští a větví dorazil do depa i speciální drtič, takže v prostorách nezůstane žádný dřevní odpad. Dalším úkolem pro zimní období je především údržba a běžné opravy lokomotiv a osobních vozů.

PF, foto JŠ

říjen 2011 - FOTOJÍZDY o prvním říjnovém víkendu se uskutečnily dvě fotojízdy s motorovými soupravami minulého století. Jízdy proběhly na základě objednávek soukromých osob ve spolupráci firmy Juniormarket a Posázavského Pacifiku. Hlavními aktéry akcí byl motorový vůz M262.0209, motorová lokomotiva T435.0108 a vozy Balm. Početná skupina předem nahlášených zájemců tak mohla pořizovat  podzimním sluncem a obarveným listím okořeněné záběry na tratích od Peček přes Zásmuky, Ledečko až po Vrané nad Vltavou a Čísovice. Objednané fotojízdy jsou specifickou nabídkou našich služeb. Předem pečlivě naplánovaný a dlouhodobě připravovaný harmonogram, místa pro pořizování záběrů vyčištěná od náletových dřevin, organizátorský tým složený z profesionálních fotografů a filmařů - to jsou záruky špičkové úrovně akcí tohoto typu pořádaných Posázavským Pacifikem a spolupracujícími partnery. Máte-li zájem o účast na fotojízdách a jste ochotni zaplatit přiměřenou částku za nabízený program napište nám na e-mail, zařadíme vás do databáze účastníků.

PF

červenec 2011 - SLAVNOSTI PERNŠTEJNSKÉHO PANSTVÍ nebo chcete-li akce "Tišnovka" proběhla pro Posázavský Pacifik letos poněkud neobvykle. Na jízdy totiž nebylo objednáno žádné hnací vozidlo PP, ale pouze přípojné vozy Balm, včetně BalmBaru. Obsluha baru tak byla naším jediným úkolem. Díky tomu se pro nás akce stala příležitostí pro malou dovolenou na kolejích.
   Naše vozy Balm absolvovaly v pátek v rámci návozu jízdu retro vlaku "Vindobona 2011" z Prahy trasou Posázavských tratí do Havlíčkova Brodu a dále do Tišnova. Po oba víkendové dny pak byly nasazeny na pravidelné osobní vlaky na trati 251 Žďár nad Sázavou - Tišnov. Celý víkend měly být řazeny mezi dvěma motorovými vozy M262 (firmy Juniormarket), ale z důvodu poruchy musel být v pátek jeden z nich odstaven a tak práci obou musel zastat novým lakem zářící M262.1002.
   Velmi oblíbená akce se vydařila a budeme se těšit s jakým plánem nasazení vozidel pro příští rok přijdou pořadatelé a doufat, že se podaří akci zorganizovat v obvyklém rozsahu.

PF

červen 2011 - Vzhledem k tomu, že se nám ani na třetí sezónu nepodařilo získat dotace od Středočeského kraje na provoz pravidelných sezónních vlaků, jsme nuceni Vám s politováním oznámit, že v sezóně 2011 nepojedou výletní vlaky "Bezděz" z Prahy do Doks, které měly jezdit každou prázdninovou sobotu. V minulých dvou sezónách naše sdružení samo financovalo, tedy dotovalo, provoz všech výletních vlaků Posázavského Pacifiku částkou více jak půl milionu korun každým rokem! Vzhledem k obrovským finančním výdajům na záchranu a opravy historických lokomotiv (především řady T435.o) není možné v sezóně 2011 uvolnit navíc další finanční prostředky na provoz výletních vlaků.
Příznivou zprávou ale zůstává, že výletní vlaky do Posázaví budeme v sezóně 2011 provozovat (na náklady sdružení Posázavský Pacifik) dle plánu a to ve všech termínech!
Děkujeme za pochopení a jsme vděčni, že nám zachováváte přízeň a pojedete s námi!
Váš Posázavský Pacifik

konec dubna 2011 - Znovuzrozená lokomotiva T435.003 vyjela na trať! To je po dokončené rekonstrukci vodárenské věže v Čerčanech další obrovský úspěch a hmatatelný výsledek činnosti občanského sdružení Posázavský Pacifik!
   Po desetiletém čekání se příznivci motorové železniční nostalgie dočkali zprovoznění lokomotivy T435.003. Lokomotiva prodělala opravu zcela zásadního rozsahu v dílnách firmy Lokomont Brno. Hlavním kritériem bylo uvedení lokomotivy do stavu v jakém byla bezprostředně po předání ČSD z továrny ČKD v únoru roku 1959. Splněním tohoto úkolu se po dokončení opravy stala lokomotiva T435.003 naprosto unikátním muzejním strojem, jehož provedení se zásadně vymyká obvyklému pojetí oprav historických vozidel. Mnoho konstrukčních i vzhledových prvků bylo navráceno do své původní verze, což mimo jiná úskalí vyvolalo také nutnost vykonání nové TBZ, tedy technicko-bezpečnostní jízdy, která úspěšně proběhla dne 29.9.2010 na trati Brno - Nemotice a zpět. Všímavý pozorovatel tak může na lokomotivě zaznamenat mnoho původních, na ostatních hektorech již změněných celků. REPORTÁŽ ze zkušební jízdy T435.003 po tratích jižní Moravy naleznete ZDE

PF

duben 2011 - Rekonstrukce vodárenské věže v Čerčanech byla úspěšně dokončena. Po úplném vybavení interiéru a dokončení venkovních úprav bude stavba otevřena široké veřejnosti jako malé železniční muzeum s vyhlídkovou věží a občerstvením pro turisty. Chtěl bych tímto poděkovat všem, kteří napomohli k záchraně této krásné industriální památky, která se bezpochyby stala novou dominantou obce. Nyní je už na nás, abychom o ni pečovali a vdechli jí život.
            Lumír Běhal

PLAKÁTEK PDF - KLIKNĚTE ZDE  

duben 2011 - První výletní vlaky do Posázaví vyjely v sobotu 2.4.2011. O prvních jízdách Posázavského Pacifiku pro veřejnost v roce 2011, ale také o tradičním COUNTRY PLESE, který se konal v sobotu 2.4. v 19h v kulturním domě v Čerčanech, o prezentaci Posázavského Pacifiku na veletrhu v Praze Letňanech ve dnech 31.3. až 3.4.2011 a dalších novinkách ze začátku sezóny výletních vlaků se dočtete ve (foto) reportáži. Stačí kliknout na následující obrázek...

 

PF

únor 2011 - Místenky na spěšný vlak Praotec Čech v předprodeji v Pragomodelu
aneb pojeďte s námi na výlet na pouť na Říp nebo na křest turistické známky železničního muzea Zlonice!

 V sobotu 23.dubna pojede z Benešova u P. a Prahy do Zlonic speciální vlak pro všechny ty, kteří chtějí oslavit příchod jara jízdou po nejstarší podřipské lokálce na legendární pouť na Řípu nebo za zajímavostmi Zlonic. Premiérově je zajištěn předprodej rezervací, který od 24. února do 31. března nabízí pražská firma Pragomodel v prodejně na pražském Masarykově nádraží. Cena MÍSTENKY spojené se vstupenkou do expozic železničního muzea ve Zlonicích je 60,- Kč a platí pro oba směry jízdy. JÍZDENKU pak zakoupíte přímo ve vlaku, nepožadujte prosím jízdenky na tento vlak v pokladnách ČD!

   Jízdu výletního vlaku "Praotec Čech" pro Vás připravuje Klub Železničního muzea Zlonice a Posázavský Pacifik. Výletní spěšný vlak „Praotec Čech“ vyjede z Benešova u Prahy a přistoupit do něj lze ve stanicích Říčany, Praha hlavní nádraží a Kralupy nad Vltavou. Na palubě vlaku bude k dispozici občerstvení i možnost zakoupení nové turistické známky „Železniční muzeum Zlonice“. Chybět nebude ani vůz pro přepravu jízdních kol. Vystoupit lze přímo pod Řípem v zastávce Ctiněves nebo dojet až do cílové stanice Zlonice, kde můžete vidět kromě zajímavé expozice železničního muzea například i Památník Antonína Dvořáka.

 

   „Přes obrovský zájem veřejnosti chceme udržet pro naše zákazníky, kteří k nám přijedou vlakem „Praotec Čech“ maximální komfort. Proto nad rámec plánované soupravy zařadíme další vozy dle zakoupených místenek“, říká Ivana Lukšíková, manažerka prodeje železničního muzea Zlonice. „Běžné vstupné do našich expozic stojí 50 korun, tedy poplatek za rezervaci je pouze symbolický“.

  Zlonické železniční muzeum i Památník Antonína Dvořáka budou 23.4.2011 mimořádně otevřeny od 9 do 15 hodin. Připravena je též výstava lokomotiv na nádraží, křest turistické známky i další doprovodný program. Vzhledem k obrovskému zájmu, převyšujícímu kapacitu základní soupravy, doporučujeme pro cestu využít nabízenou možnost rezervace.

Za přípravný tým organizátorů TČ a PF

 

leden 2011 - Vodárenská věž v Čerčanech zachráněna!

   Snad každý, kdo projížděl přes Čerčany, zaregistroval překrásnou industriální stavbu s typickou železniční architekturou na křižovatce u statku těsně vedle kolejí čerčanského nádraží. Denně její věž přitahuje oči cestujících z projíždějících vlaků či aut a nescházelo mnoho, aby tato vzácná a pro region velmi charakteristická technická památka navždy zmizela.
   V době, kdy železnici vládly parní lokomotivy, bylo nutné zajistit pro ně dostatek kvalitní vody. Na vhodných místech byl vybudován samostatný drážní vodárenský systém, který měl za úkol načerpat dostatečné zásoby vody, kterou pak bylo možné v co nejkratším čase napustit do tendrů žíznivých parních lokomotiv.
   Typickou ukázku promyšleného systému železničního vodního hospodářství můžeme dodnes nalézt ve stanici Čerčany,  na dráze KFJB ( dráha císaře Františka Josefa ) postavené v roce 1871. Po zaústění místních posázavských tratí z Jílového a  Ledečka,  se z mezilehlého nádraží stal významný dopravní uzel. Blízkost řeky Sázavy v této lokalitě zaručovala zásobu kvalitní měkké vody pro parní lokomotivy.
   V údolí u řeky byla vybudována vodárna, která čerpala parními pumpami vodu z velkých studní, které jsou napájeny vodou z řeky přefiltrovanou přes pískové vrstvy. Tato voda byla tlačena do velké vodárenské věže v depu, kde se v ohromných nýtovaných nádržích – rezervoárech uchovávala pro další potřebu. Z této vodárenské věže byla pak voda rozváděna nejen po lokomotivním depu, ale litinovým potrubím o velké světlosti i po železniční stanici, kde napájela vodní jeřáby, kterým se říkalo grány. Lokomotivní četa již pak měla za úkol zastavit přesně u tohoto vodního jeřábu, vložit „chobot“ jeřábu do tendru a šoupátkem spustit proud vody, který plnil tendr lokomotivy rychlostí až metr krychlový vody za minutu. Po první světové válce, kdy lokomotivy byly zase o něco větší a výkonnější již vodárenské zařízení svou kapacitou nepostačovalo. Vedení drah rozhodlo vybudovat další vodárenskou věž, která bude spojena velkým potrubím s vodárnou v depu a zvýší tak její objem. Jedná se vlastně o dvě spojené nádoby, jako typický příklad ze školní fyziky.
   A zde začíná příběh naší vodárenské věže, které se po léta říkalo podle posledních nájemníků „U Sekalů“. Věž byla vybudována v těsné blízkosti strážního domku číslo 107, takže s ním vytvořila jednu stavbu. V bývalém strážním domku pak bydlela obsluha zařízení. Tehdejší stavitelé si dokázali pohrát i s tak obyčejnou technickou stavbou, jakou je vodárenská věž, která se tím rázem stala dominantou celé obce. Překrásná římsa, složité zdobení omítek a tvar věže zaujal i tvůrce přestavby mlýna ve čtyřicátých letech, který podobnou vodárnu zbudoval na své stavbě.

   Po ukončení parního provozu na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let dvacátého století již vodárenské zařízení ztratilo svůj význam, nebylo udržováno a postupně chátralo jako i celá věž. V době, kdy už byl i přilehlý domek opuštěn začala devastace objektu naplno. Členům občanského sdružení Posázavský Pacifik bylo líto, aby tato významná regionální památka byla zbourána. Díky vstřícnosti odpovědných pracovníků drah, hlavního projektanta stavby IV. železničního koridoru a zástupců obce se podařilo objekt odkoupit a tím zachránit od demolice.
   V prvních měsících roku 2011 vrcholí rekonstrukce vodárenské věže na železniční muzeum s klubovnou a zázemím Posázavského Pacifiku, občanského sdružení. Ve spojení s bývalým hradlem na benešovském zhlaví, které se také podařilo díky aktivitám našich členů a příznivců zachránit i s původním zařízením, tak vznikne zajímavá železniční expozice v autentickém prostředí. Na přilehlé zahrádce vodárny maminky jistě ocení chvíli si popovídat, neboť malé děti ( a samozřejmě i tatínkové ) budou sledovat provoz modelové zahradní železnice. Pro cyklisty zde bude velký stojan na kola, možnost občerstvení včetně sociálního zařízení. Předpokládáme, že hlavní cyklistická posázavská stezka č.19 a nádraží s velkým dopravním ruchem předurčuje tomuto kulturnímu zařízení dostatečnou návštěvnost. Naším cílem je nejen se o turisty dobře postarat, ale zároveň i zajímavou a nenásilnou formou vzdělávat děti a mládež.  Odměnou pro všechny bude pak velmi netradiční výhled na obec a nádraží s projíždějícími vlaky z vyhlídkové věže. Zde budou vystaveny také historické fotografie, neboť věž již v minulosti lákala fotografy a tvůrce místních pohlednic.
   Jsme velmi potěšeni, že s tímto projektem jsme uspěli v rámci 5. výzvy strategického plánu Leader a získali finanční prostředky z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova ve výši 1.800 tisíc korun na dokončení stavby. Bez těchto prostředků bychom museli opravy přerušit a stavbu zakonzervovat. Byla by to velká škoda, neboť v první fázi jsme měli jedinečnou možnost postavit lešení směrem od kolejí, které byly v rámci výstavby železničního koridoru na čas odstraněny. Na vybudování nové střechy a omítek jsme tak měli zhruba měsíc. Dnes už těsně pod věží projíždějí vlaky.
   Že je naše cesta správná nasvědčuje každodenní rituál na právě dokončované stavbě, kdy se lidé zastavují, obdivují naši práci, mnozí nám i děkují za to, že jsme dokázali zabránit zbourání architektonického skvostu Čerčan a odjíždějí spokojeni s přáním zdárně dokončeného díla. Prostě lidé mají tu věž rádi a Čerčany by bez ní už nikdy nebyly jako dřív.

LuB

prosinec 2010 - Mikulášský vlak, rozloučení s tratí 013 SŽDC (sobota 4.12.2010) a závěr sezóny PP.

   Přípravy na jízdu Mikulášského vlaku začaly pro členy Pacifiku již v týdnu před akcí. S blížícím se víkendem postupně klesaly teploty hodně pod mínus deset, v noci z pátku na sobotu to bylo až -18oC. To způsobovalo už i zamrzání nafty v okruzích topení vozů Balm a vzduchového okruhu lokomotivy T435.0108. Po celou noc tak bylo v depu Benešov velmi rušno. Obrovský dík patří kolegům, kteří pracovali celou noc na velmi náročných přípravách vlakové soupravy. Do poslední chvíle nebylo jasné, jak vše dopadne a zdali vlak z Benešova odjede, ale nakonec se vše zdárně podařilo!

   Mikulášský vlak Posázavského Pacifiku odvezla lokomotiva T435.0108. Vlak byl složen ze dvou vozů Balm v původním barevném schématu. Jak již bylo uvedeno v minulé zprávě, o finanční zajištění nového laku na druhý vůz Balm 5-0370 se zasloužila početná skupina příznivců Posázavského Pacifiku. Nejen dárcům této sbírky se nyní naskytla možnost vyfotit si dvouvozovou soupravu "polomáčených" Balmů poprvé s červenou lokomotivou T435.o.  

   Náš vlak vyjel z Kolína opožděn, jelikož z důvodu poruchy vyhybek ve stanici Pečky musel jet po první traťové koleji (tedy již z Kolína "vlevo"). Z Peček jel pravidelný osobák do Kouřimi jako první a tak naše zpoždění ještě narostlo. Na konci lokálky, v dopravně Zásmuky, byl náš vlak, vzhledem k "volnějšímu" jízdnímu řádu (který počítal s časem na vymetání vyhybek) včas. Vlak dále pokračoval zpět do Bošic a až napodruhé kratší větví tratě 013 do Bečvár tak, aby si mohli i Zásmučtí projet obě části tratě, na které probíhá správní řízení k zastavení provozu. Z Bečvár se vlak vrátil zpátky do Zásmuk, Bošic a Kouřimi, aby o půl třetí odvezl poslední sezónní vlak dopravce Posázavský Pacifik, tedy Os 18351 Kouřim - Kolín. FOTOREPORTÁŽ z Mikulášských jízd ZDE Ve vlacích s námi jezdil i Mikuláš a čerti. Ale hodní čerti, protože všem dětem rozdávali sladké odměny, které poskytla firma Nestlé Česko www.nestle.cz .

 Závěrem zprávy o Mikulášském vlaku chceme poděkovat všem cestujícím, kteří se přišli i v třeskutém mrazu svézt, vytvořili ve vlaku úžasnou atmosféru a symbolicky se rozloučili s tratí 013 ve správě SŽDC. Kam bude směřovat osud této "zapomenuté", krátké, malebné lokálky vprostřed Středočeského kraje ukáže čas. Posázavský Pacifik intenzivně pracuje na záchraně této trati a hlavním bodem našeho projektu je velmi netradiční a zajímavé využití této tratě v oblasti turistického ruchu.

   Aktuality PP ze závěru roku 2010: V depu Benešov stále probíhají práce na vozidlech Posázavského Pacifiku. Na lokomotivě T435.0108 byla provedena oprava v trakčním elektrickém obvodu a odstraněny drobné závady po sezónním provozu. Na lokomotivu T435.0114 byly v týdnu po Mikulášské jízdě dosazeny sněhové pluhy, pod kabinu typizovaný originál T435 a na předek lokomotivy upravený sněhový pluh původně určený pro Zamračenou. I nadále pokračují práce na opravě Puklíka, to je hlavní bod činnosti Klubu přátel PP, stejně jako další drobné opravy na vozech Balm a ostatních vozidlech a zařízeních PP.

  Klub přátel Posázavského Pacifiku uspořádal pro své členy předvánoční výlet do hornofalckého Weidenu na adventní trhy a do termálního vodního světa. Další výlet pro členy Klubu přátel PP a naše příznivce, tentokráte letecky, je naplánován na úzkorozchodné dráhy do Anglie.

PF

říjen 2010 - Nasazení vozu Balm 5-0370 do provozu po opravě - v novém laku

V sobotu 30.10.2010 byl do soupravy vlaků Sp 1655 a Sp 1654 „Posázavský Pacifik“ poprvé zařazen nově opravený vůz Balm 5-0370, který byl uveden do stavu odpovídajícího 60.létům minulého století. Souprava spěšných vlaků tak svým řazením a vzhledem odpovídá vlakům z počátků motorizace našich tratí.

Lokomotiva T 435.0114 vezla z Prahy Smíchova 2 červenokrémové osobní vozy Balm a zelený služební vůz Ds, který byl zprovozněn na jaře letošního roku. Řazení z Čerčan bylo díky tamní úvrati opačné a z Ledečka byl na konci vlaku ještě motorový vůz M 131.1549, který přijel jako přímý vlak z Kolína. Z Ledečka byl náš vlak bohužel téměř o půl hodiny opožděn. Bylo to způsobeno čekáním na uvolnění tratě osobním vlakem 9207 ČD, který na mokrém listí klouzal a nemohl dojet do Kácova. Náš hektor si však s nástrahami připravenými podzimní přírodou hravě poradil a cestou do Kácova zpoždění dokonce o několik minut snížil.

Vlak tentokrát v železniční stanici Kácov nekončil, po odpojení motorového vozu M 131.1549 pokračoval přes Zruč nad Sázavou  až do Vlastějovic. Tato jízda byla uspořádána jako poděkování skupině příznivců, přátel a fotografů, díky jejichž podpoře a především finanční sbírce bylo možné nový lak pořídit. Výlet se i díky příjemnému počasí vydařil a vlak byl plný spokojených cestujících, kteří snad příště opět využijí našich služeb.

Poděkování za příjemný den strávený v Posázaví patří všem, kdo se podílejí na jízdách našich vlaků, údržbě vozidel a také těm, kteří podporou akce Bix zajistili pro další z našich vozů historicky věrný lak.

             FOTOREPORTÁŽ Z JÍZDY DO VLASTĚJOVIC ZDE
Na Vás, kdo jste se nemohli této jízdy zúčastnit, se těšíme na některé z dalších jízd, třeba již 4.12.2010 v Mikulášském vlaku Kolín – Kouřim.

PSt

 

říjen 2010 - PODZIMNÍ JÍZDA - Putování Šternberskou historií - O víkendu 23. a24.10.2010 proběhl na hradě Český Šternberk již 4. ročník akce „Putování Šternberskou historií“. Návštěvníky čekala oblíbená prohlídka hradu s průvodci v kostýmech, seznámení s historií hradu a rodu Šternberků formou hraných scének a doprovodných akcí, jako je vystoupení sokolníka, žoldnéře, loutkové divadlo a také dělostřelecké ležení. Nechyběla ani středověká krčma a tradiční Šternberské koláče.

Společnost Posázavský Pacifik na tuto akci vypravila v sobotu 23.10.2010 dva historické výletní vlaky. První z nádraží Praha Smíchov s lokomotivou T 435.0114 z roku 1961 a soupravou přípojných vozů Balm včetně barového vozu.

Druhý vlak ze železniční stanice Kolín do Ledečka. Tento vlak byl veden samotným motorovým vozem M 131.1549 z roku 1956.

 Více informací o těchto vlacích PP, jízdní řády, tipy na výlet atd. ZDE

PSt

 

říjen 2010 - 50 let vlečky Vápenka Čertovy schody V sobotu 9.10.2010 proběhly oslavy 50 let od zahájení provozu na vlečce Vápenka Čertovy schody. V rámci oslav bylo zavedeno několik párů osobních vlaků, které zajistily přepravu návštěvníků z Berouna do areálu závodu VČS. Tam byla připravena výstava lokomotiv a pro návštěvníky pamětní list s razítkem.

Původní předpoklad, že pojedou 4 páry parních a stejný počet motorových vlaků byl vzhledem k obrovskému zájmu veřejnosti změněn a jezdilo se prakticky kyvadlově. Nasazena byla vozidla Výtopny Zlíchov a Posázavského Pacifiku, která i přes značnou náročnost tratě zvládla veškeré jízdy na výbornou, což bylo možné jen díky výbornému technickému stavu těchto vozidel a také zručnosti a odborných znalostech obsluhujícího personálu.

Posázavský Pacifik poskytl na tuto akci historickou motorovou lokomotivu T 435.0114 se soupravou vozů Balm, barovým vozem a služebním vozem Ds, který byl letos uveden do provozu po náročné opravě do stavu odpovídajícího 60. létům minulého století. Další lokomotiva řady T 435.0108 byla zapůjčena na výstavu, spolu s lokomotivou řady 703.507. Na vlečku se tedy vrátily lokomotivy stejného typu, jako zde jezdily po uvedení vlečky do provozu. Pouze nasazení osobních vozů zde bylo novinkou.  Osobní doprava totiž na uvedené vlečce nebyla provozována a na oslavy bylo nutné zajistit změnu úředního povolení a licence, aby byl provoz osobních vlaků dle platné legislativy vůbec možný. Za zorganizování, této po všech stránkách velmi zajímavé akce, patří obrovský dík především pracovníkům provozu vlečky Čertovy schody. Fotky z akce ZDE.

PSt

 

září 2010 - Posázavský Pacifik zahájil práce na opravě výtopny v Ledečku první brigádou o víkendu 25.září 2010 Hlavní náplní prací bylo zajistit bezpečnost stavby a jejího okolí, jelikož celá střecha včetně krovu nad prostorem depa lokomotiv byla zřícena a hrozilo nebezpečí úrazu, v případě neoprávněného vstupu osob do objektu výtopny. Trámy ze zříceného krovu byly odstraněny a celá budova viditelně zajištěna varovnou páskou "zákaz vstupu".

 

září 2010 - DALŠÍ SEZÓNA výletních vlaků je úspěšně za námi, což je čas na malé ohlédnutí a stručné shrnutí. Posázavský Pacifik pro Vás již několik let organizuje pravidelné a příležitostné výletní vlaky do různých destinací. Jak z názvu našeho sdružení vyplývá, je třeba na prvním místě uvést výletní vlaky do Posázaví, tedy Sp 1655/1654 z Prahy do Českého Šternberka a Kácova. Tyto vlaky jsou organizovány prozatím jako jízdy příležitostné, vždy k nějaké konkrétní akci. V letošním roce ještě spěšné vlaky do Posázaví dvakrát pojedou - 23.října to bude v rámci akce "Putování Šternberskou historií" a hned následující sobotu jako "Ukončení turistické sezóny v Posázaví". Více informací o těchto vlacích naleznete v rubrice PLÁN AKCÍ. Se spěšným vlakem "Posázavský Pacifik" Praha-Kácov je spjat také přípojný Sp 1658/1659 z Kolína do Ledečka, kde tímto vzniká zcela ojedinělý moment - přípoj mezi dvěma vlaky soukromého dopravce. Vlak z Kolína je "turnusově" veden motorovým vozem M131.1549 a pokračuje jako přímý vůz do Kácova na konci Sp "Posázavský Pacifik".
   Další destinací, kam jezdily po celé letní prázdniny pravidelné vlaky Posázavského Pacifiku jsou Doksy. Každou sobotu vyjížděl spěšný vlak "Bezděz" - Sp 1656/1657 z Prahy Smíchova a hlavního nádraží přes Neratovice a Mladou Boleslav do Bezdězu a Doks. Na tomto výkonu je možné nazvat "turnusovým" nasazování lokomotivy T435.0114. Kmenovou soupravou "Bezdězu" byly dva osobní vozy Balm (jeden s barovým oddílem) a služební vůz Ds na kola a kočárky. V případě objednávky větší skupiny cestujících nebo rezervace celého vozu byl k této soupravě přidáván další "kulatý" Balm. Lokomotiva T435.0114 byla v některých termínech vystřídána dle provozní situace PP lokomotivou T435.0108, dne 3.7.2010 jela namísto hektora vlečková "bangle" 740.591-3 z důvodu nasazení hektorů na akci "Slavnosti Pernštejnského panství". V tento termín ze stejného důvodu jel do Kácova motorový vůz M262.0209. Přesný soupis nasazení vozidel na výletních vlacích PP naleznete v rubrice Plán akcí a archivní přehled jízd.
   Aby byl výčet jízd dle celostátního jízdního řádu úplný, je nutné zmínit, že k příležitostným akcím vypravuje Posázavský Pacifik výletní vlaky také z Kolína přes Pečky do Kouřimi (letos to bude ještě 4.prosince "Mikulášský vlak"). K veřejným výletním vlakům je třeba také zařadit akce organizované ve spolupráci s železničními modeláři z Peček. V letošním roce to byl na konci května vlak na narozeniny rádia Blaník z Peček přes Zásmuckou lokálku do Benešova s lokomotivou T435.0108 a BalmBarem, v záři pak s modrou T435.0114 a třemi vozy Balm na "Modelový den v muzeu v Lužné".

PF

září 2010 - NOVÝ LAK PRO DALŠÍ Balm
  
- Jak již mnozí postřehli, před sezónou 2010 se podařilo Posázavskému Pacifiku zakoupit od ČD další dva přípojné vozy Balm (nové řady 020). Tyto mají bohužel velmi nevkusné barevné řešení se širokým pruhem. Nechceme zde vířit diskuse o absenci estetického cítění v oblasti designu vozidel největšího osobního dopravce na českých kolejích, určení této aktualitky je zcela jiné. Vozy Balm (Bix nebo chcete-li 020) nesou podobně jako mnohá jiná kolejová vozidla z produkce Československého průmyslu naprosto unikátní a nadčasové designové prvky, které vždy podtrhovalo i jejich originální barevné řešení. Je tedy samozřejmou snahou v nostalgickém provozu vracet vozidlům jejich původní barevná řešení. Posázavskému Pacifiku se podařilo uskutečnit naprosto ojedinělý projekt finanční sbírky z řad přátel, příznivců, ale především fotografů, který umožnil provedení nového laku na jeden z nově zakoupených vozů zmiňované řady. Po dokončení prací bude zorganizována fotojízda výhradně pro přispěvovatele sbírky, kterým patří obrovský dík.

PF 

červenec 2010 - SLAVNOSTI PERNŠTEJNSKÉHO PANSTVÍ 2010
  
- tedy akce, jejíž tradiční součástí je nasazení historických lokomotiv na pravidelné vlaky a jízdy zvláštních parních vlaků. Letos se této akce opět zúčastnili stroje a čety Posázavského Pacifiku.

   Přípravy tak veliké akce začínají většinou více jak rok dopředu. Tato skutečnost je mimo jiné vynucena faktem, pro většinu nezainteresovaných poněkud nepochopitelným, že konstrukce grafikonů vlakové dopravy (nebo chcete-li kreslení jízdních řádů) začíná před koncem kalendářního roku vždy pro rok přespříští (!). V původních plánech bylo počítáno s "Tišnovkou" 2010 jako setkáním hektorů, tedy lokomotiv původní řady T435.o. Ve fázi "špinavého kreslení", použijeme-li obrat z hantýrky grafistů tvořících vlakové jízdní řády, se pak počítalo se dvěma hektory Posázavského Pacifiku. Tou optimističtější variantou bylo nasazení nově zprovozněné lokomotivy T435.003, protože dokončení opravy bylo plánováno právě na období počátku léta 2010 a druhého stroje v kabátku let osmdesátých, tedy červené lokomotivy T435.0108. Ve fázi "čistého kreslení" již bylo určeno, že druhou pacifickou lokomotivou bude vedle stoosmy modrá T435.0114. Oprava trojky byla téměř dokončena, ale v daném termínu nebyly dokončeny úkony administrativní. Ve finální podobě plánu "Tišnovky" tedy stojí: Posázavský Pacifik - depo Benešov u Prahy - 720.108-0 + 720.114-8 + Ds 8-5252 návoz do Prahy Libně, zavedení vlaku vlastní, externí dopravce.

   Ve čtvrtek 1.července pozdě v noci se tak lokomotivy T435.0108 a 114 s hytlákem setkali v Libeňském depu se slovenskými stroji 475.196 a E499.047 a v pátek ráno se na konci konvoje taženého bobinou začali přesouvat z Prahy na východ. Ve Velimi se do čela konvoje postavila zamračená T478.1010, aby jej dovezla až do Tišnova. Ještě týž den se na posledním vlaku z Tišnova do Bystřice nad Pernštejnem s přípřežním pielstickem jel vyspat hektor T435.0108  vedený strojvedoucím Michalem Bartákem. V sobotu pak dvojice červených lokomotiv T466.o a T435.o  vezla vlaky v trasách Bystřice - Žďár - Tišnov - Žďár - Tišnov. V pět hodin odpoledne pak pielsticka vystřídal modrý hektor T435.0114 se strojvůdcem Františkem Paškem a spojené pacifické stroje pak vezly vlak do Žďáru nad Sázavou a poslední večerní spoj do Nového Města. V neděli ráno pak společně začali dvojitým obratem mezi Novým Městem a Žďárem, poté projeli celou trať až do Tišnova a v "panťákovém" řazení odvezli dva velmi "ostré" odpolední obraty do centra akce, stanice Nedvědice. Poté byl dle rozpisu akce odstaven modrý hektor do depa v Tišnově a dále již vozila vlaky samotná stoosmička na které se střídali oba výše jmenovaní strojvůdci. O půl šesté večer Tišnov - Žďár a opět poslední spoj do Nového Města. V pondělí 5.7. ještě díky státnímu svátku víkend nekončí a T435.0108 pokračuje ve svém osmi set kilometrovém maratonu po trati 251 opět dvojitým ranním obratem z Nového Města do Žďáru a pak ještě dvakrát tam a zpět celou tratí až do Tišnova. Pro již značně vysílené čety pacifických lokomotiv ale ještě není konec, zbývá přeprava konvojem do Prahy s noclehem v Havl. Brodě, pak převoz lokomotivy T435.0114 do Hostivic na její další nasazení na pracovních vlacích a T435.0108 s vozem Ds do Benešova na provozní ošetření a přípravu na další nasazení na pravidelné víkendové vlaky.

   To jsme ale v poněkud stručném výčtu odvezených vlaků poskočili až na samotný konec akce. Pojďme nyní trochu nahlédnout pod pokličku nostalgického ježdění s lokomotivami po tratích českých. Lokomotivy Pacifiku, ať už samotná 108 nebo obě, jezdily v rámci "Tišnovky" na stejných náležitostech - tedy se stejnou soupravou. To umožnilo z hlediska pohodlí strojvedoucích velmi příznivý fakt - stálou přítomnost služebního vozu Posázavského Pacifiku, tedy čerstvě zrenovovaného vozu Ds 8-5252. I když by se mohlo po přečtení propagačních materiálů některých provozovatelů nostalgie zdát, že v podstatě žádný spolek o svá vozidla nepečuje, nepřistavuje je k opravám a není schopen organizovat jízdy zvláštních vlaků, skutečnost je samozřejmě zcela odlišná. Mnoho stovek hodin pečlivé práce členů Posázavského Pacifiku představuje zmíněná renovace, jejímž výsledkem je  stav služebního vozu odpovídající šedesátým rokům minulého století. Dlužno říci, že právě řazení tohoto "dřevěného" vozu v soupravách osobních vlaků evokovalo u mnoha běžných cestujících nostalgické vzpomínky. Interiér vozu je vybaven tak, aby poskytoval pohodlné zázemí lokomotivním četám a ostatním pracovníkům. Ve chvílích volna přes den tak mají kde "srovnat záda", uvařit kafe a v noci pak přespat. Režim práce, odpočinku a plnění základních potřeb na nostalgických jízdách je poněkud odlišné od klasického železničního provozu. Zázemí jaké poskytuje služební vůz je pak v takových podmínkách velmi praktické.

   Po akci jsme se "z kuloárů" doslechli, že hlavní organizátoři měli před akcí obavy, že hektoři nebudou stíhat jízdní doby (stavěné na dvoumotorové regionovy). Tato obava se ukázala jako naprosto lichá. Hektor (tedy lokomotiva T435.0) je lokomotiva posunovací - tedy stroj vhodný v traťové službě pro vozbu manipulačních vlaků, kde není hlavním požadavkem udržení rychlosti ve stoupání odpovídající rychlosti traťové. Ovšem tento nešvar je zcela běžným faktem i u strojů přímo určených k vozbě osobních vlaků. Pro představu například motorový vůz 810 s přívěsným vozem 010 má rychlost v úseku ve stoupání kolem 20 promile zhruba 20 km/h (!). Jízdní doba v úseku Rožná - Bystřice byla asi o dvě, tři minuty prodlužována pouze při vedení vlaku samotným hektorem T435.0108. Ve stanici Bystřice mají vlaky do Žďáru pobyt 5 minut (bez křižování) zřejmě právě z důvodu prodlužování jízdní doby a tak nedocházelo k žádnému narušování GVD.

    Tišnovka nebo chcete-li železniční část akce Slavnosti Pernštejnského panství byla bezesporu jednou z největších akcí železniční nostalgie sezóny 2010. Určitě byla akcí s největším nasazením historických motorových lokomotiv a vozů se značnými kilometrickými proběhy. Nutno podotknout, že letité stroje na sto procent obstály a bez jakékoliv závady zajistily veškerou dopravu na značně vytížené trati ze Žďáru nad Sázavou přes Nové Město na Moravě do Tišnova. Největší podíl dopravního výkonu na trati 251 o prvním červencovém víkendu připadl bez diskuze právě na pacifické hektory a jejich čety za což jim patří poděkování a spolehlivosti strojů T435.o i  v jejich značném věku hluboká poklona. Pro zajímavost: hektor T435.0108 najezdil v rámci akce nejvíce ze všech zúčastněných lokomotiv - neuvěřitelných 796 km.

PF

ZPĚT NA ÚVODNÍ STRANU PP